5 Maddede Emlak Danışmanlığı'nın Zorlukları

blog-gorsel

10.5.2019

REOS Emlak Sistemi olarak sizlere, 5 maddede Gayrimenkul Danışmanlığı'nın zorluklarını anlatacağız. Bu zorluklar ile karşılaşmamanız veya karşılaştığınızda kolaylıkla aşabilmeniz için tavsiyeler vereceğiz.

Gayrimenkul endüstrisinin geçtiğimiz on yılda çeşitli zorluklarla karşı karşıya geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Konut piyasasının değişen dünyanın getirdiği trendlerdeki değişimle beraber zaman zaman canlanması, zaman zaman ise durgunlaşması sebebiyle karşılaşılan zorluklar, emlak komisyoncularını içinden çıkılamayan durumlara sürüklemiş olsa da, teknolojinin hızlı gelişmesi bu sorunların ortadan kalkmasında önemli rol oynamıştır.

Karşılaşılan bu zorlukların üstesinden gelmenin anahtarı, bugün sorunları iyi analiz edip çözmek olduğu kadar, gelecekte karşılaşılabilecek zorlukları da bugünden tahmin edebilmektir. Ancak bunu başarabilen emlak komisyoncuları, gayrimenkul danışmanlığı sektöründe başarayı yakalayabilirler. Biz de REOS Emlak Sistemi olarak, sizlere 5 maddede emlak komisyonculuğunun zorluklarını anlatacak ve bu zorluklar ile karşılaşmamanız veya karşılaştığınızda kolaylıkla aşabilmeniz için tavsiyeler vereceğiz.

1- Verilerin Analiz Edilmesinin Zorluğu

Hangi sektörde olursanız olun veri analizi hayati önem taşır. Özellikle emlak sektöründe verilerin toplanması ve analiz edilmesi oldukça zordur. Fakat başarının sırrı verilerin analiz edilmesinden geçmektedir. Her emlak komisyoncusu, ölçüm metriklerini sürekli analiz edip, sonuçların ona ne söylediğini değerlendirmelidir. Örneğin; “Hangi satış taktikleri daha etkili?”, “ Hangi pazarlama kampanyaları daha çok etkileşim alıyor?”, “Ekibinizin hangi aktiviteleri yeni müşteri kazanımında daha etkili?”, "Hangi ilan portalından daha fazla dönüş alıyorum?", "Websitemin trafiğni nasıl arttırabilirim?" gibi soruların yanıtları, verilerde gizlidir.

Pazarlama çalışmalarınızın, satış tekniklerinizin ve müşteri ilişkisi kurma faaliyetlerinizin başarısını ölçen kapsamlı bir aracınız yoksa, zaman ve para yatırımınızın ileride size getiri sağlayıp sağlamayacağını bilemez ve büyük riskler almış olursunuz.

RE-OS Emlak Sistemi, tüm bunları yapabileceğiniz kapsamlı bir platformdur. RE-OS.com Emlak Sistemi’nde yer alan tüm müşterilerinizin ayrıntılı demografik yapılarına raporlama yönetimi bölümünden ulaşabilir, potansiyel müşterilerinizi belirleyerek SMS kampanya ve CRM verilerinizi aktararak e-mail pazarlama süreçlerinizi oluşturabilir, faaliyetlerinizin verilerini analiz edebilirsiniz.

2- İletişim Zorlukları

Emlak komisyoncluğunun temel problemlerinden biri de iletişim konusunda yaşanan zorluklardır. Gayrimenkul sektöründe genelde takımlar halinde çalışan emlak komisyoncuları, çoğu zaman aynı hedef için birbirinden farklı ve kişisel stratejiler geliştirirler. Bu da ekibin kendi arasında iletişim problemlerine ve karışıklıklara neden olur ve ekip aynı hedef için gereğinden fazla enerji sarf eder. Örneğin, başarıları ölçmek, evrakları göndermek, komisyonları hesaplamak, ilerlemeyi izlemek, müşteri bilgilerini depolamak ve bu bilgileri tek bir araç üzerinden yönetmek iletişim problemlerini ortadan kaldıracaktır.  

Bir emlak komisyoncusu olarak, tüm problemlerinizi çözmenin sihirli bir formülü yoktur, ancak ekibinizin gerçekten benimseyeceği ve kullanacağı kapsamlı araçlar konusunda akılcı stratejik kararlar alarak, ekibinizi daha başarılı ve kârlı kılabilirsiniz. Emlak Sistemi tam da bu noktada iletişim problemlerinizi çözecek bir araçtır. Çalışma arkadaşlarını rakip değil de, ekip olarak birleştirip, danışman performans sistemi ve satış takibi yönetimi ile ofis ve ekibin etkin bir biçimde yönetilip, yönlendirilmesini sağlamaktadır. Örneğin, ofis içinde bulunması gereken rutin belge ve bilgileri tüm ekibinizle paylaşabilir, sözleşme, tapu, formlar ve portföylerinize gelen tekliflerinizi re-os.com’a aktarıp rahatça takip edebilirsiniz.

3- Teknolojik Zorluklar

Bir emlak komisyoncusuysanız ve henüz bir teknolojik problemle karşılaşmadıysanız işinizi hakkıyla yapmıyorsunuz diyebiliriz. Emlak komisyoncularının en sık karşılaştığı problemler teknoloji tabanlıdır. Günlük işlerde birçok teknolojik araç kullanmak zorunda olan gayrimenkul sektörü çalışanları, çoğu zaman bu araçların mağduru olabiliyor. Bu problemin çözüme kavuşmasının tek yolu tüm araçların tek çatı altında toplanmasıdır.

Gayrimenkul teknolojileri hayatınızı kolaylaştırıyorsa, ekibiniz tarafından benimseniyorsa ve kullanımı kolaysa işe yarardır. Emlak Sistemi ile portföylerinizi üye olduğunuz birçok farklı portala sadece tek bir tıkla gönderebilirsiniz. E-posta/sms ve sosyal medya pazarlama araçlarını, müşteri & talep havuzu ve sanal santralinizi sizlere sunduğumuz entegrasyon özellikleri ile birkaç adımda hemen kullanmaya başlayabilir ve tüm teknolojik zorluklardan anında kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: “Gayrimenkul Danışmanı" Teknolojiyle Birlikte Nasıl Farklılaşır?

4- Zaman ve Planlama Zorlukları

Zamanlama her sektörde önemli olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de başarının önemli faktörlerinden biridir. Gayrimenkul sektöründe müşteri serüvenini etkilemek için yapılan çalışmaların zamanlaması hayati önem taşıdığından zamanı iyi kullanarak planlı bir şekilde hareket etmek başarıya getirir. Emlak komisyonculuğu yönetilmesi ve yönlendirilmesi zor bir ekip işidir. Bir gayrimenkul firmasının portföy yönetimi planlı bir şekilde yönetilmiyorsa bu müşteri ilişkilerine de yansır. Tüm bunların önüne geçerek başarıyı yakalamak iyi bir CRM sistemi ile mümkündür. Tüm planmalamanızı yapabileceğiniz ve doğru zamanda doğru müşteri ilişkileri kurmanızı sağlayacak Emlak Sistemi’ni inceleyerek bu gibi sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

5- Müşteri İlişkilerinde Karşılaşılan Zorluklar

Bir gayrimenkul şirketinin müşteri ilişkilerinde karşılaştığı zorluklar elektronik ürünler veya güzellik ürünleri sunun ya da  bir hayran kitlesine sahip bir markanın karşılaştığı sorunlardan daha farklı. Emlak komisyoncularının görevi kabaca  mülklerin ayrıntılarını sunmak, muhasebe işlemlerini yürütmek ve müşteri veritabanını koruyarak müşterilerle iletişime geçmektir.

Müşteri ilişkilerindeki asıl mesele, müşterinin zamanına, dikkatine ve verilerine göre kesin değer sağlayan müşteri deneyimleri tasarlamaktır. Bunun için geleneksel bir Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) aracı yeterli değil. Bir CRM’in başarı getirmesi için müşteri veritabanı oluşturmanın yanı sıra sosyal CRM adını verebileceğimiz hizmeti de sunması gerekir. Bir gayrimenkul işletmesinin rolünün müşterileri yönetmek değil, işbirlikçi deneyimleri kolaylaştırmak ve değer sağlamak olduğunu kabul emlak komisyoncuları geleneksel CRM stratejilerini Sosyal CRM stratejileriyle değiştiriyor.

Eğer siz de firmanızı başarıya ulaştıracak merdivenleri hızlıca tırmanmak istiyorsanız müşterileri ile kolayca iletişim kurabileceğiniz, müşteri sadakati kampanyaları planlayabileceğiniz, iş akışlarını yönetebileceğiniz ve mülk verilerine erişebileceğiniz ve daha bir çok işinizi yapabileceğiniz Emlak Sistemi’ne göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere emlak komisyoncularının en çok karşılaştığı 5 zorluğu ve bu zorlukların üstesinden gelmenin 5 yolunu anlatmaya çalıştık. Eğer siz de bu zorlukları aşmak ve firmanızı başarıya ulaştırmak istiyorsanız emlaksistemi.com’a göz atmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: 2019’da Emlakçılar İçin 5 Pazarlama Taktiği

 

 

 

 

Bilgilendirme Notu:

(*) Bu site üzerinde yer alan tüm makalelerdeki bilgi ve açıklamalar, ziyaretçilerin faydalanması amacıyla ücretsiz sunulmaktadır. Sitede yer alan tavsiyeler, ticari satış veya alım tavsiyesi içermez. Her hangi bir ticari işlemde, yetki belgeli gayrimenkul danışmanlarından ve/veya hukukçulardan destek alınması tavsiye edilir.

Tüm yazılarımızda Emlakçı ifadesi yerine, Gayrimenkul Danışmanı, Emlak Danışmanı, Broker gibi modern ve kaliteli tanımlamaları kullanmak istiyoruz. Ancak mesleğin genel kabul görmüş ifadesi olarak Emlak Danışmanlığı, Emlakçılık gibi ifadeler tüm Google aramalarında oturmuş tanımlar halinde. Bu sebeple, sizlere blog/makale tekniklerini anlattığımız yazılarda olduğu gibi, "arandığı şekliyle" olması gereken ifadeleri yazılarımızda geçirmek ve bu sayede bulunurluğu arttırmak zorundayız. Bu açıdan, makalelerimizin bazı yerlerinde Emlakçı, bazı yerlerinde ise Gayrimenkul Danışmanı veya Broker gibi ifadeleri mecburen cümle içinde kullanıyoruz. Bilgilerinize sunarız.

RE-OS Size Gayrimenkul Bulsun